سلامت بانوان

نقش خمیردندان در گسترش مقاومت آنتی بیوتیکی – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

print
چکیده مطلب

به گزارش خبرنگار مهر، ترکیب موسوم به تریکلوزان که در بیش از ۲۰۰۰ محصول بهداشتی وجود داشته و عمدتا ما از آنها به طور روزانه استفاده می کنیم ممکن است موجب افزایش گسترش مقاومت آنتی بیوتیکی شود. «جیان هوآ گیو»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کوئینزلند استرالیا، در این باره می گوید: «این مواد شیمیایی […]

به گزارش خبرنگار مهر، ترکیب موسوم به تریکلوزان که در بیش از ۲۰۰۰ محصول بهداشتی وجود داشته و عمدتا ما از آنها به طور روزانه استفاده می کنیم ممکن است موجب افزایش گسترش مقاومت آنتی بیوتیکی شود.

«جیان هوآ گیو»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کوئینزلند استرالیا، در این باره می گوید: «این مواد شیمیایی هر روز با مقادیر بیشتر مصرف می شوند، از اینرو با باقی ماندن میزان بالا آن در محیط زیست، می توانند موجب ایجاد مقاومت دارویی شوند.»

در این مطالعه، تیم تحقیق به بررسی این موضوع پرداخت که آیا قرارگیری در معرض مواد شیمیایی غیرآنتی بیوتیکی و ضدمیکروبی نظیر تریکلوزان بر ایجاد مقاومت آنتی بیوتیکی بر باکتری Escherichia coli تاثیر دارد.

نتایج نشان داد که در غلظت ۰.۲mg/L، تریکلوزان موجب ایجاد مقاومت چنددارویی در باکتری E.coli از نوع وحشی بعد از ۳۰ روز قرارگیری در معرض این ماده شیمیایی می شود.

به گفته محققان، این کشف اسناد و شواهد قوی ای را ارائه می کند که نشان می دهد تریکلوزان موجود در محصولات بهداشتی که روزانه مصرف می شوند روند گسترش مقاومت آنتی بیوتیکی را تسریع می کند.

برچسب ها
آنتی
اخبار
ایران
بیوتیکی
جهان
خبرگزاری
خمیردندان
در
گسترش
مقاومت
مهر
نقش
و
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.

Leave a Reply

نظرات شما پس از تایید نمایش داده خواهد شد.